Sportovní sázky jsou aktivita, která předpovídá sportovní výsledky a vkládá sázky na výsledek. Frekvence sportovních sázek se liší stát od státu, přičemž převážná většina sázek se podává na fotbal, americký fotbal, basketbal, baseball, hokej, cyklistiku, automobilové závody, smíšené bojová umění a box na amatérské i profesionální úrovni. Toto platí obecně celosvětově. Sportovní sázky se mohou vztahovat i na jiné než atletické události, jako jsou soutěže o reality show a politické volby, a jiné soutěže jako jsou dostihy, dostihy chrtů a nelegální podzemní zápasy. Není neobvyklé, že webové stránky se sportovními sázkami nabízejí sázky na zábavné akce, jako jsou ceny Grammy, Oscars a Emmy Awards.

Zákonné a nezákonné sázení

Sportovní sázející uzavírají sázky prostřednictvím bookmakera / sázkové kanceláře, nebo prostřednictvím soukromě řízených podniků. Termín „kniha“ je odkaz na knihy, které používají makléři na sledování sázek, výplat a dluhů. Mnoho legálních sázkových kanceláří existuje online, provozují se přes internet z jurisdikcí oddělených od klientů, kterým slouží, obvykle na obcházení různých zákonů o hazardních hrách. Sázky uzavírají „předem“, což znamená, že sázející musí zaplatit sázkovou knihu před podáním sázky. Nelegální bookmakeři mohou díky své činnosti fungovat kdekoliv, ale požadují pouze peníze od sázející lidí a nevyžadují vsazené peníze předem, což vytváří sázku vůči bookmakera od sázejícího. Vytváří se tím množství dalších trestných činů, čímž se zvyšuje jejich nezákonnost.

Sportovní sázky podrobněji a jejich negativa

Sportovní sázky vyústily do mnoha skandálů ve sportu, které ovlivňují integritu sportovních událostí prostřednictvím různých činů včetně bodového hodnocení (hráči ovlivňují skóre chybějícími střelami), bodového fixování (akce hráče je pevně stanovena), špatných hovorů úředníky a jejich reakce na klíčové momenty a celkové stanovení výsledků (celkový výsledek události je pevně dán).

Druhy sázek

Sázky na Moneyline nejsou rozloženy a vyžadují, aby vybraný tým vyhrál hru přímo. Zvýhodněný tým platí nižší šance, a proto slouží hlavně jako lákadlo pro lepší vyplacení slabého psa. Sázející může někdy spojit tento typ sázky s favorizovaným týmem, aby se zvýšila výplata parlay.
Sázky na spread jsou sázky, které se uzavírají proti spreadu. Rozpětí nebo linie je číslo přidělené sázkovými kancelářemi, které znevýhodňuje jeden tým a zvýhodňuje druhé týmy, když hrají dva týmy a jeden je vnímán jako pravděpodobnější výhra.
Pokud je konečné upravené skóre nerozhodné, sázka se považuje za vklad. Toto je nejběžnější typ sázky v amerických sportovních sázkách.
Sázky na návrhy jsou vsazené na velmi specifický výsledek zápasu, který se netýká konečného skóre, obvykle statistického charakteru. Mezi příklady patří předpovídání počtu gólů, které hvězdný hráč skóruje ve fotbalovém zápase, sázení, zda hráč poběží určitý počet yardů v americkém fotbalovém zápase nebo sázení, že hráč baseballu v jednom týmu nashromáždí více zásahů než jiný hráč v opačném týmu.
Parlay zahrnuje více sázek, které odměňují úspěšných sázkařů s vyšší výplatou, pouze pokud vyhraje všechny sázky v parlay. Parlay jsou minimálně dvě sázky, ale může jich být tolik, kolik bookmaker dovolí. Možná výplata parlay je určena kombinovanou pravděpodobností všech podaných sázek. Parlay jsou pro sázkaře velmi přitažlivé, protože jsou méně riskantní než přímé sázky. Je těžké předpovědět zápas jedné hry, takže je ve prospěch sázející vybrat více sázek ve formě přednosti.
Budoucí sázky. Zatímco všechny sportovní sázky jsou podle definice týkající se budoucích událostí, sázky uvedeny jako „futures“ mají obecně dlouhodobý horizont měřený v týdnech nebo měsících; například sázka, že určitý tým NFL vyhraje pro nadcházející sezónu. Taková sázka musí být provedena před začátkem sezóny v září a výherní sázky se nevyplatí, dokud nedojde k uzavření v lednu nebo únoru.
Hlava na hlavě. V těchto sázkách sázející předpovídá výsledky konkurentů proti sobě a ne k celkovému výsledku události. Příkladem jsou závody Formule 1, kde vsadíte na dvou nebo třech jezdců a jejich umístění mezi ostatními. Někdy můžete také vsadit „kravatu“, v níž jeden nebo oba jezdci mají buď stejný čas, vypadávají nebo jsou diskvalifikováni.
V totalizátor (někdy nazývaných sázky s flexibilní sazbou) se kurzy mění v reálném čase podle podílu na celkové výměně, který každý z možných výstupů získal, přičemž se bere v úvahu míra návratnosti sázkové kanceláře nabízející sázku. Například: Jestliže procento návratnosti sázkových kanceláří je 90%, 90% sumy umístěné na vítězný výsledek bude vrácených sázející a 10% dostane bookmaker. Samozřejmě čím více peněz vsadíte na určitý výsledek, tím menší jsou šance na tento výsledek.
Poloviční sázky. Sázka na polovinu (poločas) se týká pouze skóre první nebo druhé poloviny. Tato sázka může být umístěna na spread (linii). Může se to vztahovat i na konkrétní čtvrtinu amerického fotbalu nebo basketbalu.
Sázky ve hře. Sázení ve hře je zcela nová funkce, kterou nabízejí některé sportovní sázkové kanceláře online a která umožňuje sázejícím vkládat nové sázky během probíhajících sportovních událostí. Sázky živě se poprvé objevily na konci 90. let, kdy někteří sázející sázeli telefonicky, zatímco probíhala sportovní událost, a nyní se v mnoha zemích stala populární online službou. Zavedení sázek ve hře umožnilo sázkařům zvýšit počet trhů, na které se dají vsadit během sportovních událostí, a hráči mohou během zápasů uzavírat sázky na základě různých druhů herních aktivit.
Výplata v hotovosti je funkce sázení v hotovosti, která umožňuje uživateli sázkové webové stránky profitovat brzy, pokud se blíží jejich sázka, nebo získat část svých vkladů zpět, pokud jejich sázka jde proti nim – to vše před ukončením události.

Sázková kancelář

Sázková kancelář funguje jako tvůrce trhu pro sportovní sázky, z nichž většina má binární výsledek: tým buď vyhraje, nebo prohraje. Sázková kancelář přijímá obě sázky a udržuje rozpětí, které zajistí zisk bez ohledu na výsledek sázky.
Mnoho z předních sázkových kanceláří v oblasti hazardních her od 30. do 60. let se začalo v období zákazu 20. let. Byly to často potomci přílivu přistěhovalců přicházejících v současnosti do USA. Přestože běžným stereotypům je, že tyto sázkové kanceláře byly italského původu, mnoho předních sázkových kanceláří pocházelo z východní Evropy.

Jak to vypadá na Slovensku, Česku a nakolik je tato činnost legální?

Každá země si upravuje své sázení a zákony podle sebe, proto se legálnost mění v závislosti na zemi. Na Slovensku jsou zákony upravovány tak, že sázet mohou pouze osoby starší 18 let a provozovat hazardní hry mohou jen společnosti, které mají licenci na Slovensku a Česku. Slovákom a čechúm je však přes internet nabízeny tipování a různé bonusy několik společností. Některé jsou provozovány i v slovenském jazyce např: Bwin nebo Expekt. Například společnost Bwin si na Slovensku dělá silnou reklamu zejména na internetu. Slovákům se to však nelíbí, protože tyto společnosti mají licenci pouze v EU a ne na Slovensku a tak nepřispívají státu na daních ze zisku. V Slovenských médiích vyšly informace, že toto tipování je nelegální a sázkové kanceláře si na Slovensku nemohou dělat reklamu.
Sázení je velmi zajímavá forma hazardu a v článku jste se mohli setkat s více možnostmi a druhy sázek. Sportovní sázení je velmi zajímavá činnost a mnoho hlavně hazardních hráčů si v ní najde ten svůj vlastní požitek z hry. Sázkaři si tak zvýší adrenalin, a častokrát se dopracují k slušným výhrám, no samozřejmě, že tato činnost je spojena s vysokým rizikem. Na druhé straně je zde mnoho nevýhod, které jsou nevýhodami hlavně pro konkrétní události. Nemožnost předvídat vývoj hry nebo sílu konkrétní strany, na kterou sázející vsadí, vyvolává velkou míru nejistoty, což může být pro určité lidi velmi vzrušující, ale na druhé straně i nebezpečné. Je proto jen na vás jestli se do něčeho takového odhodláte pustit, pokud ještě o sázení nemáte mnoho informací nebo zkušenosti s touto činností. Vždy je samozřejmě důležité vědět o konkrétních typech sázek co nejvíce informací, abyste věděli, jak věci fungují a nepodstupovali tak zbytečné zklamání nebo riziko.