Zodpovědné hraní

Hazardní hry by měly být pouze formou zábavy a prostředkem plynutí času. Jak se často stává, zábava vyžaduje peníze, když se hraje v kasinu. Pokud však máte pocit, že nemůžete přestat a většina peněz jde na hazard, můžete být závislí.

Při hraní v kasinu můžete nejen vyhrát, ale i prohrát, takže vždy stanovte své limity – částku, kterou si můžete dovolit prohrát a zastavte se, když se tento limit dosáhne. Nikdy nehrajte například s odloženým nájemným s nadějí na zdvojnásobení částky.

Pokud máte podezření na závislost, okamžitě vyhledejte pomoc.

Pokud máte ve své rodině děti, ujistěte se, že nemají přístup na webové stránky online kasin, protože kasina jsou určeny pro dospělé. Software jako NetNanny nebo CyberPatrol můžete použít k zabránění přístupu nezletilých k webovým stránkám hazardních her.

Moderní kasina nabízejí limit na množství peněz, které můžete během dne utratit na svém kasínovém herním účtu, a tak víte ovládat své výdaje a příliš neminete – použijte tuto možnost. V případě potřeby můžete svůj herní účet uzamknout nebo zmrazit.

Pokud máte pocit, že zábava se stala břemenem, existuje několik způsobů, jak vyhledat pomoc:

  • Samozřejmě i v České republice existuje mnoho organizací, které se snaží pomoci lidem, kteří jsou závislí od hazardních her.
  • V České republice je možnost obrátit se a požádat o pomoc, pokud máte tento problém A.N.O. Asociaci nestátních organizacích. Váš problem bude řešit komplexně a rozhodně vám poskytne pomoc. Samozřejmě v této době existují i mnohé další organizace a možnosti pro vaši pomoc.

Pokud jste si vědomi své závislosti, existují další organizace:

SANANIM: Nezisková nestátní organizace zabývající se léčbou závislostí, včetně té na hazardních hrách.
Telefon: 774 701 070
Email: [email protected]

Stop závislosti: Občanské sdružení, ve kterém si hráč promluví s lidmi, kteří si podobnými situacemi také prošli a vědí, jak nejlépe nalézt řešení.
Telefon: 775 122 273
Email: [email protected]

Existují mnohé způsoby léčby:

  • Ústavní léčebný program. Tento druh programu může být užitečný tehdy, když se bez pomoci nedokážete vyhýbat kasinům či jiným místům, kde se gembluje. Budete tam muset zůstat určitý čas, který se pohybuje v rozmezí od 30 dní po celý rok.
  • Ambulantní léčebný program. Tyto druhy programu se používají běžnější. Během něj je možné navštěvovat vyučování v daném zařízení. Rovněž můžete navštěvovat skupinové setkání a individuální terapii. Budete nadále bydlet doma a chodit do školy, práce či na jiné každodenní aktivity.
  • 12-krokové programy. Anonymní gambleři (GA) či jiné 12-krokové programy vám mohou pomoci překonat závislost od gamblingu. Tento typ programu může být zvláště užitečný, když si nemůžete dovolit intenzivněji možnosti léčby. Program je strukturovaný podobně jako model Anonymní alkoholici a pomáhá budovat podpůrnou síť s jinými uzdravujícimi se závislými od gamblingu.
  • Psychoterapie nebo kognitivně-behaviorální terapie. Kromě skupinového poradenství či podpůrných setkání může pomoci i individuální terapie. Závislost od gamblingu může vycházet z hlubších emocionálních problémů či dotazů.

Vyhledejte pomoc v nejbližším krizovém středisku bez ohledu na to, ve kterém městě se nacházíte.

Co je to závislost na hazardních hrách a problémové hraní?

Problémy s hazardními hrami se mohou vyskytnout každému z jakékoliv oblasti života. Vaše hazardní hry přecházejí od zábavné, neškodné chuti k nezdravé posedlosti s vážnými následky. Ať už sázíte na sporty, stírací karty, ruletu, poker nebo hrací automaty – v kasinu nebo online – problém s hazardem může narušit vaše vztahy, zasahovat do práce a vést k finanční katastrofě. Můžete dokonce dělat věci, o kterých jste si nikdy nemysleli, že byste udělali jako například vytvořit obrovské dluhy nebo dokonce krást peníze na hazard.

Závislost na hazardních hrách – známá také jako patologické hráčství, nutkavé hazardní hry nebo porucha hazardních her – je porucha kontroly impulzů. Pokud jste nutkavým hráčem, nemůžete ovládat impuls k hazardu, i když má na vás nebo vašich blízkých negativní následky.

Samozřejmě, můžete mít také problém s hazardem, aniž jste byli zcela mimo kontrolu. Problémové hazardní hry jsou jakékoliv hazardní hry, které narušují váš život. Pokud se zabýváte hazardními hrami, trávíte na nich stále více času a peněz, vytváříte ztráty nebo hazardujete navzdory vážným následkům ve svém životě, je to už problém.

Závislost na hazardních hrách je často spojena s jinými poruchami chování nebo nálady. Mnoho problémových hráčů trpí i problémy se zneužíváním návykových látek, stresem, depresí, úzkostí nebo bipolární poruchou. Chcete-li překonat své problémy s hazardem, musíte se také zabývat těmito a jinými základními příčinami.

I když se vám může zdát, že jste bezmocní když chcete přestat s hazardem, existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste problém překonali, opravili své vztahy a finance a nakonec získali kontrolu nad svým životem. V první řadě si musíte zjistit co jsou v této oblasti mýty a co skutečná fakta.

Známky a příznaky závislosti na hazardních hrách

Závislost na hazardních hrách se někdy označuje jako „skrytá nemoc“, protože neexistují žádné zjevné fyzické příznaky nebo symptomy, jako například závislost na drogách nebo alkoholu. Problémoví hráči také obvykle problém popírají nebo minimalizují – a to i pro sebe. Můžete však mít problém s hazardem, pokud:

Cítíte potřebu mlčenlivosti o svých hazardních hrách. Mohli byste tajně hazardovat nebo lhát o tom, kolik hazardujete, cítíte, že ostatní nerozumí, nebo že jejich překvapíte velkým vítězstvím.

Máte problémy s ovládáním hazardních her. Když začnete hrát, můžete odejít? Nebo jste nuceni hazardovat, dokud nevyčerpáte svůj poslední dolar, abyste zvýšili své sázky ve snaze získat zpět ztracené peníze?

Hrajete, i když nemáte peníze. Můžete hazardovat, dokud utratíte poslední dolar, a pak přejdete na peníze, které nemáte – peníze na zaplacení účtů, kreditních karet nebo věcí pro vaše děti. Můžete se cítit přinuceni půjčit si, prodávat nebo dokonce krást věci za peníze na hazard.

Jak si v tomto případě pomoci sám?

Největším krokem k překonání závislosti na hazardních hrách je uvědomění si, že máte problém. Vyžaduje to obrovskou sílu a odvahu, zejména pokud jste přišli o spoustu peněz a máte napjaté nebo přerušeno vztahy. Je důležité si uvědomit, že i z tohoto problému se dá dostat.

Naučte se zmírňovat nepříjemné pocity zdravějším způsobem. Hrajete, když jste osamělí nebo znudění? Nebo po stresujícím dni v práci nebo po hádce se svým manželem? Hazard může být způsob, jak uklidnit nepříjemné emoce, uvolnit se nebo se stýkat. Existují však zdravější a účinnější způsoby řízení nálad a zmírnění nudy, například cvičení, trávení času s přáteli, kteří nehrají.

Posilte svou podpůrnou síť. Je těžké bojovat proti jakékoli závislosti bez podpory, proto oslovte přátel a rodinu.

Připojte se ke skupině vzájemné podpory. Například Anonymous Gamblers je dvanáctistupňového program na obnovení podle vzoru Anonymních alkoholiků. Klíčovou součástí programu je nalezení bývalého hráče, který má zkušenosti se zůstaň bez závislosti a může vám poskytnout neocenitelné vedení a podporu.

Vyhledejte pomoc při základních poruchách nálady. Deprese, stres, zneužívání návykových látek nebo úzkost mohou způsobit problémy s hazardem a mohou se zhoršit i nutkavým hazardem. i když hazardní hry již nejsou součástí vašeho života, tyto problémy stále přetrvávají, proto je důležité je řešit.